Size bir telefon kadar yakınız
+90 532 320 08 77
Dil Seçin
trende

Zirkonyum Dişin Faydaları Nelerdir?

29.02.2020
105 görüntülenme
Zirkonyum Dişin Faydaları Nelerdir?

Zirkonyum dişin avantajları sayesinde hem kullanımda hem de estetik görünümde hastaların tüm beklentileri karşılanabilmektedir. Zirkonyum diş uygulamaları, klasik porselen köprü ve protezlerin alt yapısı olan gri metal yerine daha estetik bir görünüm elde edilmesi amacıyla uygulanana beyaz renkte alaşımdan oluşmaktadır. Zirkonyum dişin faydaları daha çok estetik olarak öne çıksa da diş etlerine herhangi bir zarar veren yapıda olmaması sebebiyle de hastalar tarafından tercih edilmektedir.

Zirkonyum Diş Nedir?

Zirkonyum dişler, özellikle diş beyazlatma yöntemleri ile istenen sonuçlara ulaşılamamasında ve ortodontik tedavi yönteminin yetersiz kaldığı ayrık ya da az çapraşık dişlerde yoğun bir şekilde tercih edilmektedir. Diş yapısı bozulmuş olan dolgularında ve aşırı madde kaybı bulunan dişlerin restorasyon işlemlerinde de zirkonyum metali kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra hastanın dişlerine uygulanan ön grup implant üstü protezlerde ve gülüş estetiğini sağlamada da zirkonyum diş uygulamaları tercih edilmektedir.

zirkonyum dis nedir
zirkonyum dis nasil yapilir

Zirkonyum Dişin Avantajları Nelerdir?

Zirkonyum diş uygulamalarının faydaları, oldukça fazladır. Metalik yapısı gereği ışık geçirgenlik özelliği bulunan zirkonyum dişler, aynen normal dişlerde olduğu gibi doğal bir görüntünün yakalanmasını sağlamaktadır. Sağlıklı dişlerin minesinin ışığı tamamen geçirdiği bilinmektedir. Bu yüzden zirkonyum dişler sayesinde aynı performans alınabilmektedir.

Estetik diş hekimliğinde tercih edilen klasik porselen kaplamanın alt yapısı olan metal, dişlerde opak bir görünüm yarattığı için aynı zamanda doğal dişlerde olduğu gibi ışığın geçirilmesini de engellemektedir. Bu durum da dişlerin cansız ve çok yapay görünmesine neden olmaktadır. Dolayısıyla zirkonyum diş kaplama yapılarak bu yapaylığın önüne geçilmesi mümkün olmaktadır.

Zirkonyumun Diş Etleri ile Uyumu

Zirkonyum elementinin diş etleri ile uyumu hastaların en çok merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Birinci kalitede zirkonyum kullanılarak yapılan bu tür kaplamalarda diş dokusuna uyumlu olmayan herhangi bir aşama söz konusu değildir. Zirkonyum diş uygulamalarında hastanın diş etinde herhangi bir morarma ya da değişik renklenmeler görülmemektedir. Ayrıca diş eti çekilmesinden endişe duyan hastalar için de bu yöntem gönül rahatlığı ile tercih edilmektedir. Çünkü zirkonyum diş uygulamalarında diş eti çekilmeleri görülmemektedir.

Zirkonyum Dişin Kullanımı

Zirkonyum kaplama dişin kullanımı konusunda normal dişleri fırçalar gibi fırçalanmalıdır. Ayrıca 6 ayda bir yapılan düzenli diş hekimi kontrolleri ile oluşabilecek problemlerin önüne geçilmesi de mümkün olabilmektedir. Zirkonyum dişin faydaları açısından kaplama yapılan dişlerde değişiklikler görülmediği için bu tür kaplamalar kesilerek çıkarıldığında da herhangi bir rahatsızlık duyulmamaktadır

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Call Now Button