Size bir telefon kadar yakınız
5323200877 / 5427261523
Dil Seçin
trende

Zirkonyum Diş Nasıl Yapılır?

17.02.2020
72 görüntülenme
Zirkonyum Diş Nasıl Yapılır?

Zirkonyum diş kaplama yapılışı itibarıyla uzmanlık gerektiren diş estetiği uygulamalarından biridir. Estetik bir gülümsemeye sahip olmak isteyenlerin son yıllarda popüler bir şekilde yoğun ilgi gösterdiği zirkonyum diş kaplama, beyaz rengi ve ışık geçirgenliğine sahip olması bakımından estetik protez tedavilerine olanak sağlayan ve diş hekimliğinde metal üstü porselen uygulamalarından sonra yeni bir çığır açan kaplama çeşidi olarak bilinmektedir.

Zirkonyum diş kaplama bazı aşamalardan oluşmaktadır. Diş estetiği ve güzelliği merkezlerinde, alanında uzman diş hekimleri tarafından yapılması gereken zirkonyum diş kaplama işlemlerinde her hekimin farklı yöntemleri bulunsa da genel olarak bu tür uygulamalarda izlenmesi gereken aşamalar belirlidir.

zirkonyum dis nasil yapilir
zirkonyum dis ucreti

Zirkonyum Diş Kaplama Aşamaları

Zirkonyum diş kaplama süreci, diş hekimlerinin uygulamalarında göre bazı farklılıklar gösterse de genel olarak şu uygulamalardan oluşmaktadır:

  1. Hastanın diş preparasyonu esnasında herhangi bir ağrı ya da sızı hissetmemesi için ağız içinden lokal anestezi uygulanır.
  2. Önceden belirlenmiş ve zirkonyum kaplama yapılacak olan dişler ufaltılır.
  3. Dişlerin belirli ölçüde ufaltılmasının ardından bu dişlerden hassas ölçü alınır.
  4. Dişer ölçüye göre kesildikten sonra geçici diş hazırlanır ve belirli bir süreliğine dişlere yapıştırılır.
  5. İşlem uygulanmamış olan dişler referans alınarak en ideal ve doğal görünümü oluşturacak zirkonyum renkleri seçilir.
  6. Bu işlemlerden yaklaşık 5 gün sonra zirkonyum kaplama hazırlanmış olur. Gerçek dişler, geçici olarak kesilen dişler üzerine uygulanır. Bu aşamada zirkonyum dişlerin daimi olarak yapıştırılmamasının sebebi herhangi bir sorun fark edilmesi halinde kolay bir şekilde müdahale etme imkanı sağlamasıdır.
  7. Kullanımda herhangi bir sorun tespit edilmemesi halinde yaklaşık bir hafta içinde zirkonyum dişler daimi olacak şekilde hastanın dişlerine yapıştırılır.
  8. 6 ayda 1 gerçekleştirilen kontroller ile zirkonyum kaplamaların beyazlığı ve diğer özellikleri kontrol edilir.

Ayrıca porselen dişin faydaları ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Zirkonyum Diş Kaplamanın Avantajları Nelerdir?

Zirkonyum diş kaplama avantajları ile de estetik bir gülüşe sahip olmak isteyenlerin dikkatini çekmektedir. Bunların başında zirkonyum diş kaplamaların yapısı gereği ışık geçirgenliklerinin doğal dişlere çok yakın olması gelmektedir. Bu sayede dişlerin mükemmel parlaklıkta ve en doğal görünümde olması sağlanmaktadır.

Dış etleri ile uyumu geleneksel metal üstü porselenlere kıyasla çok daha iyi olan zirkonyum diş kaplama işlemleri, özellikle ön dişlerde doğallığa dikkat edenlerin bir numaralı tercihi olmaktadır. Ayrıca diğer diş kaplama işlemlerine kıyasla dişten daha az doku kesilmesi sayesinde avantajlı olarak öne çıkmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Call Now Button